reklama - bezpłatna baza noclegowa

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk, leżącym w dolinie Białej Lądeckiej u podnóża Gór Złotych. Miasto położone jest w malowniczej części Ziemi Kłodzkiej. Funkcje jakie miasto spełnia są następujące: usługową, handlową, turystyczną, a przede wszystkim uzdrowiskową o wieloletnich tradycjach.

Funkcja uzdrowiskowa polega na leczeniu takich schorzeń jak: schorzeń narządów ruchu, chorób skórnych, reumatycznych, osteoporozę, układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby układu trawiennego, choroby układu moczowego, choroby zawodowe oraz choroby przemiany materii. Lecznictwo oparte jest na wykorzystaniu wód termalnych głównie poprzez kąpiele. W tym celu powstały sanatoria i szpitale uzdrowiskowe. Poza wodami w lecznictwie stosowana jest borowina, parafina, a także wykorzystywane są walory terenu oraz fizykoterapia.

Miejscowość oferuje nie tylko walory uzdrowiskowe, ale także szereg atrakcji turystycznych i zabytków do zwiedzania. Warto zobaczyć m.in.:

  • Parki Zdrojowe, które zaliczyć można do najładniejszych w Sudetach. Na Parki Zdrojowe składają się: Park Centralny, Park Tysiąclecia czy Park Moniuszki,
  • Zabytkowy rynek zbudowany w stylu renesansowym i barokowym wraz z kamienicami i ratuszem,
  • Kościół parafialny Narodzenia NMP i Kościół filijny NMP "Na Pustkowiu",
  • Pręgierz z XVI w., znajdujący się obok ratusza. Jest to kamienny pomnik średniowiecznego prawa,
  • Willa "Cecylia" - dawny zajazd Radziwiłłów,
  • Pijalnia wód mineralnych z 1842 roku.
  • Most św. Jana ozdobiony barokową figurą św. J. Nepomucena.

Z Lądku Zdroju można również udać się na piesze wędrówki podczas, których podziwiać będziemy piękne widoki i zabytki. Jest tu kilka szlaków, które umożliwiają piesze wędrówki. Koniecznie należy wybrać się na wycieczkę na Trojak (766 m.) i do ruin zamku Karpień. Szlak ten dostarcza wiele przepięknych widoków, szczególnie ze szczytu Trojaka. Niedaleko zaś jest malowniczy Skalny Mur, Trzy Baszty oraz Skalna Brama. Ruiny zamku Karpień, które kiedyś przyciągały wielu poszukiwaczy skarbów. Kolejną wycieczkę jaką należy odbyć, jest to wycieczka na Borówkową ( 900 m.), która jest jednym z najwyższych wierzchołków Gór Złotych. Z tego wierzchołka roztacza się piękna panorama wschodniej części Sudetów. Szlakiem niebieskim dojedziemy do Cierniaka (595 m n.p.m.), a potem do Jaskini Radochowskiej. Atrakcji i pieszych wędrówek można tu odbyć wiele i za każdym razem urok tego miejsca nie znika a my na nowo odkrywamy walory turystycznego tego miejsca.

KATEGORIE