reklama - bezpłatna baza noclegowa

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy utworzono w 1932 roku, a jego powierzchnia wynosi 23,46 km2. Pieniny stanowią część ciągnącego się na długości ok. 550 km pienińskiego pasa skałkowego. Tworzą wyodrębnione pasmo górskie o długości ok. 35 km i szerokości do 6 km podzielone przełomami Dunajca na trzy części:

  • Pieniny Spiskie - najwyższa kulminacja to Żar (883 m n.p.m.),
  • Pieniny Właściwe - ze szczytem Okrąglicy (982 m. n.p.m.) w masywie Trzech Koron,
  • Małe Pieniny rozciągające się między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziele na wschodzie. Najwyższą kulminacją tej części pasma jest Wysoka (1050 m n.p.m.).

Pod względem przyrodniczym i krajobrazowym najatrakcyjniejszym fragmentem pasma są Pieniny Właściwe. Liczba zwierząt żyjących w Pieninach wynosi około 13 tys. gatunków, co daje połowę wszystkich zwierząt znanych z terenu Polski. Na terenie parku ochronie podlegają takie zwierzęta jak jaszczurki, rysie oraz orły przednie. Na obszarze Pienin występuje ok. 1100 gatunków roślin naczyniowych, 400 gatunków glonów, 320 gatunków mchów i wątrobowców, 470 gatunków porostów oraz 1200 gatunków grzybów.

W Pienińskim Parku Narodowym dla ruchu rowerowego dopuszczone są tylko dwa odcinki szlaków: szlak czerwony i szlak zielony. Trasy rowerowe pokrywają się ze szlakami pieszymi. Szczególnie atrakcyjny jest szlak wodny w przełomie Dunajca. Z przystani odbywają się spływy Dunajem - jest to niezapomniane przeżycie. Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Z tarasów zamku górnego roztacza się piękna panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry. Z okien baszty Baranowskiego podziwiać można panoramę Podhala, Gorców i fragmentu Pienin Czorsztyńskich.

Dane kontaktowe:
Pieniński Park Narodowy
u. Jagiellońska 107B
34-450 Krościenko n/Dunajcem
tel.(18) 262 56 01, 262 56 02, fax.(18) 262 56 03

Brak artykułów w tej kategorii

KATEGORIE