reklama - bezpłatna baza noclegowa

Zamek i góra Chojnik

Nazwa Chojnik odnosi się do nazwy góry, zamku i rezerwatu przyrody. Na Chojnik przybywano od dawna, a obecnie jest jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanym miejscem kuracjuszy i turystów. Aby zobaczyć zamek należy wspiąć się na górę Chojnik poprzez stary las wiodący Piekielną Doliną. Zamek Chojnik wznosi się na wysokości 627 m n.p.m.
W XIII wieku powstał tu dwór myśliwski, który w późniejszym czasie został przerobiony na zamek obronny, który wielokrotnie został przebudowywany. W 1675 roku spłonął od uderzenia pioruna i do dnia dzisiejszego nie został odbudowany. W XIX wieku został udostępniony do zwiedzania turystom. Wizerunek ruin wznoszących się na skałach stał się motywem obrazów, a Karkonoski Park Narodowy przyjął go jako swój symbol. Ruiny zamku dzielą się na dwie części: zamek górny i zamek dolny.
Zamek górny jest najstarszą częścią zamku, gdzie mieściła się wieża obronna,
pomieszczenia księcia i jego dworu. Zamek dolny to część zamku przeznaczona na pomieszczenia gospodarcze i dla służby. Znajdowała się tu także wieża z lochem głodowym. Obecnie w baszcie bramnej znajduje się kasa biletowa. W głębi bastionu znajduje się schronisko.
W zamku można zobaczyć: bramę z mostem zwodzonym, dziedziniec, pręgierz, ściany komnat dla służby. W najstarszej części zamku znajdowała się zbrojownia, nad nią kaplica wykuszowa i mały dziedziniec. W głębi tej części zamku znajdował się budynek mieszkalny dworu książęcego. Po lewej stronie stoi wieża, z której roztacza się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską. Z zamkiem związana jest legenda o pięknej i okrutnej Kunegundzie, która konkurentom do swej ręki kazała
pokonywać mury zamkowe na koniu.
Od kilku lat funkcjonuje tu Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik, które co roku jesienią organizuje Rycerskie Turnieje Kusznicze o "Złoty Bełt Chojnika".
Miejsce posiada niesamowity klimat, który od wieków przyciąga turystów rządnych wrażeń.

Ważne informacje:
1. Wstęp na Zamek Chojnik jest płatny: ulgowy - 2 pln, normalny - 4 pln.
2. Wejście do Zamku. Styczeń, grudzień - nieczynne. W pozostałe miesiące czynne w godz. 10.00-17.00, a zimą w godz. 10.00-16.00.
3. Od 15 kwietnia można tu strzelać z kuszy, wybić monetę w zamkowej mennicy lub sfotografować się w historycznym stroju. Za te dodatkowe atrakcje pobierana jest niewielka opłata.

KATEGORIE